Hizmetlerimiz

Tırnak Batması

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batmasi acı verici, yürümeyi zorlaştıran hatta ileri durumlarda engelleyen, görüntü olarak hoş olmayan ve genellikle uzun süre devam eden bir Tırnak hastalığıdır. Tırnak ve ayak derisi arasındaki derinin kızarmasına ve iltihaplanmasına yol açar. Buna rağmen Batık Tırnak sorunu yaşayan çoğu kişi, yanlış bilgilendirme ve yönlendirme ile işin uzmanı haricinde yapılan acı verici ve kalıcı olmayan tedaviler nedeniyle Batık Tırnak tedavisine yanaşmamaktadır. Fakat gelişen tedavi yöntemleri sayesinde bu sorun kalıcı ve ağrısız bir şekilde tedavi edilebilmektedir.
Ayaklarımız vücudumuzu destekleyen ve taşıyan en önemli uzuvlardandır. Yanlış ayakkabı seçimi, yüksek ökçe ve sivri burun ayakkabılar, yetersiz bir şekilde gerçekleştirilen ayak bakımı, kilo fazlalığı, diyabet, hamilelik, basış problemleri, yanlış pedikür ve ağır spor yapmak gibi nedenlerden ötürü ayak ve tırnaklarda birtakım bozukluklar ve hastalıklar oluşabilmektedir. Şeker hastalığı da ayak sağlığını olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Ayrıca tırnak derilerinin estetik nedenlerle aşırı ve devamlı bir şekilde kesilmesi de tırnak yataklarının kronik ve devamlı bir şekilde iltihaplanmasına neden olur.
Batık tırnak tedavilerini ayak bakımı ve sağlığı konusunda uzmanlaşmış podologlar ile doktorlar ve medikal ayak bakımcıları uygulamaktadır. Batık tırnak tedavisi için birçok değişik yöntem ve uygulama bulunmaktadır.

Çoğu tedaviler, doktorların önerdiği ayak banyoları, kremler, antibiyotik kullanımı ve tırnakların düz kesilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Bu tedavilerin işe yaramaması ve batık tırnağın uzun süre ile tedavi edilemediği veya yanlış tedavilerin uygulandığı vakalarda tırnak ameliyatı yapılmaktadır. Bu operasyonlarda batık tırnağın olduğu tırnak derisi çoğu zaman ayak kemiğine varana kadar kesilir ve yok edilir. Tırnak yatağının da bir kısmı alınarak yatağın daraltılması sağlanır. Fakat bu yöntemin başarı oranı oldukça düşüktür.

Uygulamada çok karşılaşılan ama başarı düzeyi çok düşük olan diğer bir yöntem de tüm tırnağın çekilmesi yöntemidir. Bu da kalıcı değil geçici bir tedavidir. Tırnağı batan bir hasta, tırnağını pedikürde ya da cerrahi müdahaleyle çektirerek bu acıdan kurtulacağını düşünebilir ancak her iki yöntem de hastaya çözüm getirmez.

Pedikürde batan tırnak yanlardan kesilerek çıkartılır. Bu yöntem tırnak yatağının iyiden iyiye daralmasına ya da tırnak uzarken tırnağın yatağına saplanarak enfeksiyon oluşmasına neden olur.

Cerrahi operasyonda ise tırnak yatağı daralmış bir tırnağın çekilmesi, tekrardan uzayacak tırnağın aynı yatak üzerinde uzaması demektir. Aynı yatak üzerinde uzayan tırnak dönük olarak ve ete saplanarak uzayacaktır. Bu da enfeksiyon oluşma riskini ortaya koymaktadır. Tırnağını yiyen insanları düşünün parmak uçları, yuvarlak tırnaklar sanki ete gömüktür. Çünkü tırnağı olmayan bir parmağın ucundaki doku öne, yani tırnağın doğduğu yere doğru toparlanır. Tırnağı cerrahiyle alınmış kişiler bu yazıyı okurken "Evet gerçekten benim de öyle olmuştu." diyecekler.

Çekilen bir tırnakta parmak ucu toparlaklaşır; çoğu zaman büyüyen tırnak bu toparlaklaşmayı aşamaz ve parmak ucundan batarak enfeksiyona neden olur. Özellikle diyabet hastasının bu riskleri bilerek hareket etmesini tavsiye ediyoruz çünkü bu gibi riskler bir diyabet hastasında geri dönüşü olmayan büyük problemlere neden olabilir.

Parmak uçlarımızda kılcal damarlar bulunmaktadır ve bu kılcal damarlar parmak uçlarımıza can verir. Parmak ucunda oluşan enfeksiyonu kılcal damarların vücuda taşıma ihtimali çok yüksektir. Parmak ucunda oluşan bir enfeksiyon, kemikte veya vücudumuzun herhangi bir organında ciddi hasarlara yol açabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz tedavilere alternatif en kalıcı yöntem batık tırnak tedavisi ise yurtdışında uzun zamandır uygulanmakta olan ve Türkiye'de uygulaması ilk olarak DERYA ÇOBAN AYAK SAĞLIĞI MERKEZİ'nde gerçekleştirilen batık tırnak ve tırnak şekillerini düzeltmede çok farklı birden fazla teknik yöntem ve batık tedavi sistemi uygulanır.bu uygulamalara çeşitlilik getiren sebep ise tırnak batmalarının çeşitleri ve tırnak yapılarındaki farklılıklardır.kimimizin tırnakları ince,kimimizinki hem ince ve kırılgan kimimizin tırnakları sert kimimizin hem kalın hem serttir.

Bu ve benzeri nedenlerden birçok teknik yöntem kullanırız.

Kullandığımız yöntemlerden bir kaçını bilimsel ve görsel olarak web sayfamızda sizlere sunmaktayız.
Batık tırnak tedavisinde uygulanan ameliyatsız bir yöntemdir. Tırnak şekil bozukluklarının önlenmesi için başvurulan alternatif ve kolay bir tedavi şeklidir. Şekil bozukluklarını gidermeye ve tırnakların doğal ve sağlıklı bir şeklide uzamasını sağlamaktadır. Bu yöntemle ameliyatlara ihtiyaç duyulmadan batık tırnak sorunu ağrısız, hızlı ve kalıcı bir şekilde düzeltilebilmektedir.

Diş tellerine benzer bir şekilde tel sistemi, tırnağın doğal bir şekilde uzamasını sağlamaktadır. Tel sistemi her tedavi için farklı şekilde kullanılabilir. Uygulamanın yapılacağı ayak parmağını uyuşturmaya gerek yoktur ve tel takılır takılmaz hastayı rahatlatmaktadır. Telin takılması sadece birkaç dakika sürmektedir ve bu işlem hasta tarafından çok az hissedilmektedir. İki çengel şeklinde ve çok yaylı çelik teller hafif bir şekilde tırnak kenarlarına geçirilir ve tel aracı ile bükülerek tedavi ve tırnak yapısına uygun olarak bir araya getirilir. Günlük hayatınızı, ayakkabı giymenizi ve spor yapmanızı hiçbir şekilde etkilemez, ağrısız ve acısız bir yöntemdir.

Tel sistemi ile tedavi, ameliyata kıyasla daha hafif bir tedavi biçimi olmasının yanı sıra diğer tedavi yöntemlerine kıyasla kalıcı sonuçlar sağlaması bakımından da daha başarılıdır. Dolayısıyla bu yöntem ameliyatla tedavi ve diğer ağrılı yöntemler karşısında ciddi bir alternatif tedavi yöntemidir.

Tel Sistemi Nerde ve Kimler Tarafindan Uygulanir?
Tel sistemi sadece özel olarak bu konuda eğitim görmüş kişiler tarafından ayak bakım ve tedavi merkezlerinde uygulanır. Böylece sizin ihtiyaç duyduğunuz tedavi, güven duyabileceğiniz profesyonel kişiler tarafından yapılacaktır. Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi'nde batık tırnak tedaviniz, bu tel sistemi için gerekli sertifikanın uygulamalı eğitimini yurtdışında almış olan podoloğumuz tarafından uygulanmaktadır.

Tel Sisteminin Avantajlari:
Tel sistemi her türlü batık tırnak tedavisinde kullanılabilen yenilikçi ve son derece modern bir metot oluşturmaktadır. Bu yöntem çocuklarda, şeker hastalarında ve nikel alerjisi olanlarda da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Tıbbi ve estetik anlamında elde edilen sonuçlar hem uygulamayı yapan podiatristi hem de tedavi gören kişileri fazlasıyla tatmin etmektedir. Ağrılı, iltihaplı ve şekil bozukluğu olan tırnaklarda rahatlıkla kullanılabilir.

Hastalar hızlı ve başarılı bir şekilde ağrılarından kurtulmaktadır. Batık tırnağın bulunduğu tırnağın kenarlarına takıldığı için direkt batığın olduğu yerden geçirilmez ve bu nedenle hem ağrıya neden olmaz hem de iltihaplı durumlarda da uygulanma şansı bulunmaktadır. Sonuç olarak tel sistemi;
 • Kolay ve ağrısız bir tedavi yöntemidir,
 • En kısa sürede batık tırnaktan dolayı oluşan ağrınızı hafifletir,
 • Ayağınızda kapalı ayakkabı var iken ayağınızı hiçbir şekilde rahatsız etmez,
 • İş hayatınızı ve spor faaliyetlerinizi kesinlikle olumsuz bir şekilde etkilemez hatta eskisine nazaran daha çok keyif almanızı sağlar,
 • Uzun süre ile geçerli bir tedavi sistemidir ve tırnağınızın tekrar doğal bir şekilde ve sağlıklı uzamasını sağlar,
 • Ameliyata alternatif olarak uygulanabilir,
 • Batık tırnak problemi yaşayan şeker hastaları için tavsiye edilen ilk tedavi yöntemidir.
 • 1.enfekte olmuş tırnak batmalarında da uygulanıyor olabilmesi
En modern tıbbi uygulamalardan biri olan bant sistemi, ameliyata gerek duyulmadan batık tırnakların başarılı bir şekilde tedavi edilmesini sağlamaktadır. Batık tırnakların iyileştirilmesinin yanı sıra tırnak şekillerinin düzeltilmesi de bu sistem ile mümkündür. Kullanılan bantların birkaç kez değiştirilmesinden sonra acıdan ve batık tırnak sorunundan kurtulmanız mümkündür. Bant sisteminin tercih edilmesinin en önemli sebepleri şunlardır;
 • Uygulanma süresinin kısa olması,
 • Ağrılı batık tırnaklarda uygulanabilmesi,
 • Ayakkabı kullanımını sınırlandırmıyor olması,
 • Fark edilmesinin çok zor olması,
 • Suya dayanıklı olmasıdır.
 • İnce ve kırılgan tırnaklarda uygulanabiliyor olması
Tüm bu nedenler bant sisteminin uygulama sıklığını önemli ölçüde arttırmıştır.

Yaylı bir yapıya sahip olan bu bant uygulandığı tırnağı yukarı kaldırarak batık işkencesine son verir.

Uygulanmasından çok kısa bir süre sonra hasta çektiği ağrılarda hemen bir hafifleme hisseder. Bandın her tırnağa uygunluğu için değişik ölçülerde üretilmiş çeşitleri vardır. Bu bant, batık tırnak probleminin yanı sıra nasır problemlerinde de kullanılabilir.

Şeker hastaları için kullanımını sınırlayan hiçbir durum yoktur. Metal alerjisi olan kişilerin de tel sistemine alternatif olarak kullanabildikleri bir sistemdir.

Derya Çoban Ayak Sağlığı Merkezi'inde bant uygulama sistemini, yurt dışından konu ile ilgili eğitim almış podoloğumuz uygulamaktadır.